پرسیدین

پرسیدین

پرسیدین یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد در صنایع مختلف است. این ماده به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی در صنایع دامی مورد استفاده قرار می گیرد. ضدعفونی کنندگی قوی در کنار قیمت مناسب این ماده باعث شده تا از جمله مواد ضد عفونی کننده محبوب در بین صاحبان دامداری باشد. البته این تنها خاصیت و کاربرد پرسیدین نیست ولی یکی از پرکاربردترین خواص این ماده است. در ادامه با این مایع ضد عفونی کننده صنعتی آشنا می شویم و از خواص و کاربردهای آن سخن می گوییم.

معرفی پرسیدین

پرسیدین که با نام پر استیک اسید شناخته می شود، یک محلول استریل کننده سطح بالا و یک ضدعفونی کننده قوی است. پرسیدین بر اساس ترکیب بازگشت ناپذیر پراکسی استیک اسید با آب اکسیژنه که همان هیدروژن پراکساید است بدست می آید. فرمول شیمیایی این ماده C2H4O3 است که در واکنش دو ماده مذکور ایجاد می شود. در این واکنش آب نیز به عنوان محصول نهایی به دست می آید.

کاربردهای پرسیدین

پرسیدین همانطور که گفته شد، کاربردهای فراوانی در صنعت دارد. به علت ویژگی های این ماده در گند زدایی و ضدعفونی کردن، اکثر کاربردها در این زمینه خلاصه می شود. هرچند کاربردهای دیگری نیز برای آن برمی شمرند.
پرسیدین در خلوص مختلفی ارائه می شود که هر کدام از آن ها کاربردهای خاص خود را دارند. در واقع این خلوص پراستیک اسید است که کاربرد و نحوه عملکرد آن را مشخص می کند. در هنگام خرید درصد خلوص پرسیدین مهم و تاثیرگذار است و خریدار باید بداند دقیقا به چه منظوری می خواهد این محصول را خریداری کند.

کاربرد پرسیدین در ضدعفونی کردن مراکز و دستگاه های درمانی

از پرسیدین با خلوص ۳ درصد برای ضد عفونی کردن سطح بالایی ماشین های همودیالیز استفاده می شود. شاید جالب باشد اما بهترین مایع برای استریل کردن این قسمت از دستگاه همودیالیز، پرسیدین ۳ درصد است. پراستیک اسید می تواند با استفاده از مواد درونی خود گستره زیادی از انواع مختلف میکروارگانیسم ها را از بین ببرد. شگفت انگیز است که این نابودی بدون هیچ گونه مشکل ایجاد می شود؛ در حالی که مواد ضدعفونی کننده دیگر قادر به چنین کاری نیستند. استفاده از پرسیدین ۳ درصد نه تنها عمر دستگاه را افزایش می دهد بلکه وجود ترکیبات رسوب زدا در آن را نیز با کاهش روبرو می کند.

پرسیدین
همه بیمارستان ها و همچنین بسیاری از مراکز درمانی عموما می توانند از پرسیدین با خلوص ۱ درصد استفاده کنند. پایین بودن درصد پراستیک اسید کمک می کند تا آسیبی به بیماران و حتی پرستاران و پرسنل بیمارستان وارد نشود و عملیات ضد عفونی به خوبی شکل گیرد. هیچ گونه مقاومت میکروبی در مقابل پرسیدین شکل نمی گیرد و آلودگی های ناشی از خون یا مواد بافتی نیز به سادگی برطرف شده و ضدعفونی می شود.

پرسیدین و تاثیرآن بر میکرو ارگانیسم ها

اینکه پراستیک اسید چه میزان خلوص داشته باشد در کاربرد آن موثر است. این ماده بر اساس غلظت و رقت خود می تواند انواع باکتری ها، کپک ها، مخمرها و ویروس ها را از بین ببرد. در واقع وجود پراستیک در پرسیدین، توانسته تاثیرات شگرفی را بر عملکرد این میکرو ارگانیسم ها بگذارد. پر استیک موجود در این ماده با اکسید کردن عملکردهای برخی قسمت ها در این مواد مثل پروتئین ها و آنزیم ها، آن ها را به صورت کلی غیر فعال سازد. این اکسیداسیون با پاره کردن رشته پروتئینی درون سلول و اکسید کردن آنزیم ها، به صورت کامل عملکرد ویروس ها و باکتری ها را مختل می کند.
یکی از نکات جالب در مورد پرسیدین، عدم مقاومت میکروب ها در مقابل عملکرد آن است. طبق تحقیقات محققان به دلیل انجام بیش از چهل واکنش شیمیایی در هنگام استفاده از پرسیدین برای ضد عفونی کردن و از بین بردن میکروب ها و باکتری ها، این مواد نمی توانند در مقابل پرسیدین از خود واکنش نشان دهند و خیلی زود از بین می روند.
تعویض دوره ای مواد ضد عفونی کننده که عموما برای موادی غیر از پراستیک اسید توصیه می شود، برای این ماده به هیچ عنوان توصیه نشده و شما می توانید همواره از پرسیدین برای ضد عفونی استفاده کنید؛ چرا که میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها به هیچ عنوان نمی توانند با این ماده کنار آمده و در برابر آن مقاومت به خرج دهند.

پرسیدین یک ضدعفونی کننده دامی

یکی از کاربردهای فوق العاده پرسیدین، خواص ضدعفونی کنندگی آن در دامداری ها، مزارع پرورش پرندگان و ماهی ها است. به علت خواص ضد عفونی و همچنین ویژگی های ساختاری این ماده، استفاده از آن برای استریل کردن محیط های جانوری بسیار مناسب به نظر می رسد.
کافی است روند تولید پرسیدین ۵ درصد، بر اساس پایه ترکیبی بیوسید پر استیک اسید باشد. در این صورت این محلول ۵ درصد می تواند برای ضدعفونی کردن محیط هایی که در آن ها به پرورش انواع پرندگان و طیور مشغول هستند به کار گرفته شود. با توجه به درصد مناسب این محلول و ترکیبی که بر اساس آن شکل گرفته، به عنوان یکی از ضدعفونی کننده های سطح بالا شناخته شده و در نتیجه توانایی استریل کردن محیط و از بین بردن تمامی جرم های میکروبی و ویروسی را دارد.
همانطور که در بالا نیز اشاره شد، از مهمترین ویژگی پرسیدین این است که مواد میکروبی قادر به مقاومت در برابر آن نیستند و این در پرسیدین ۵ درصد نیز صادق و جاری است. به همین علت است که این ماده را می توان یکی از مواد موثر در تامین پاکیزگی محیطی در مراتع پرورش طیور دانست. با استفاده از این ماده ضدعفونی کننده خطر ابتلای پرندگان به بیماری های مختلف عفونی کاهش می یابد و هزینه های جانبی و درمان این مراتع را کاهش می دهد.
علاوه بر آنچه که گفته شد، ضد عفونی صحیح با استفاده از پرسیدین، می تواند به افزایش و تولید مثل بهتر پرندگان منجر شود. ضدعفونی و استریل کردن تمامی قسمت های جوجه کشی با استفاده از پرسیدین به همین منظور صورت می پذیرد که نتیجه آن افزایش بهره وری این دستگاه و بالا رفتن عمر مفید دستگاه است.
از پرسیدین ۵ درصد در ضدعفونی کردن محیط های دامی نیز استفاده می شود. گندزدایی از مزارع پرورش دام به ویژه ضدعفونی کردن ابزارآلات ویژه دام ها از وظایف پرسیدین در مزارع دامی است. همچنین حوض های ورودی آب آشامیدنی و مسیرهای آن، با استفاده از پراستیک اسید گندزدایی می شود. مکان های تعبیه شده برای خوراک دام نیز با پرسیدین ضدعفونی می گردد.

پرسیدین ضدعفونی کننده دام
در دامداری ها به ویژه برای گاو، از پرسیدین برای موارد مختلف دیگری نیز استفاده می شود. یکی از مهمترین این موارد که باید با احتیاط نیز انجام شود، ضدعفونی کردن سالن های شیردوشی است. همچنین پستان گاو ماده نیز با استفاده از پراستیک اسید برای جلوگیری از ورم پستان شستشو داده می شود.
در پرورش آبزیان نیز از پرسیدین کمک گرفته می شود. در مزارع پرورش ماهی و انواع دیگر آبزیان مثل میگو، برای ضدعفونی کردن استخرهای پرورش ماهی و حوضچه های موجود در مزرعه، پرسیدین به کار می رود. دوز مصرفی و همچنین میزان زمان لازم برای برطرف شدن اثرات این ماده باید با دامپزشک هماهنگ شده باشد. استفاده از پرسیدین از بروز بیماری های مختلف آبزیان به ویژه بیماری های انگلی و اکتوپارازیت جلوگیری به عمل می آورد.
اما کاربرد پایانی که در این مطلب به آن اشاره می کنیم، ضدعفونی کردن لاشه دام، طیور و آبزیان است. با استفاده از پرسیدین این لاشه ها ضد عفونی می شوند تا مشکلی برای دیگر موجودات به وجود نیاید.

ارسال دیدگاه