مقالات

کربنات سدیم

شاید به جرات بتوان گفت که یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنعت، کربنات سدیم است. این ماده گستره کاربرد فراوانی در صنعت داشته و در صنایع مختلفی به کار گرفته می شود. همچنین به نظر می رسد در سال های گذشته با ورود برخی تکنولوژی های جدید، کاربردهای سدیم کربنات فراتر از آنچه که هست شود. در این مطلب با این ماده شیمیایی آشنا شده و از برخی کاربردهای آن مطلع می شویم.شاید به جرات بتوان گفت که یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنعت، کربنات سدیم است.

 

ادامه مطلب

پرسیدین

پرسیدین یکی از مواد شیمیایی پر کاربرد در صنایع مختلف است. این ماده به عنوان یک ضد عفونی کننده قوی در صنایع دامی مورد استفاده قرار می گیرد. ضدعفونی کنندگی قوی در کنار قیمت مناسب این ماده باعث شده تا از جمله مواد ضد عفونی کننده محبوب در بین صاحبان دامداری باشد. البته این تنها خاصیت و کاربرد پرسیدین نیست ولی یکی از پرکاربردترین خواص این ماده است. در ادامه با این مایع ضد عفونی کننده صنعتی آشنا می شویم و از خواص و کاربردهای آن سخن می گوییم.

 

ادامه مطلب

فرمالین

یکی از مواد شیمیایی که کاربردهای فراوانی در زمینه های مختلف دارد، فرمالین است. فرمالین در زمینه های مختلفی کاربرد دارد که یکی از معروف ترین این کاربردها در مورد ضدعفونی کردن مراتع دام و طیور و به ویژه پرورش ماهی است. در این مطلب با ماده فرمالین، نحوه تولید و کاربردهای این ماده آشنا خواهیم شد.

 

ادامه مطلب

اسید نیتریک

اسید نیتریک از جمله اسیدهای آلی پرکاربرد است. این اسید در دنیای امروز و به واسطه پیشرفت علم و تکنولوژی توانسته خود را در صنایع مختلفی مثل صنایع هوافضا و نظامی جای داده و گستره کاربردهای خود را فراتر از دیگر اسید های هم خانواده خود بکند. این اسید قوی قابلیت ها و کاربردهای زیادی دارد که سعی شده به صورت خلاصه در مقاله زیر به آن اشاره شود.

 

ادامه مطلب

کلر

زمانی که از کلر صحبت می کنیم، بدون شک به یاد قرص های سفید رنگی می افتیم که برای ضدعفونی آب استفاده می شود. همچنین به یاد بوی خاص و نسبتا تندی که هنگام ورود به استخر به مشام می رسد و سوزش چشم پس از شنا در استخر می افتیم و همه ی آنها را به کلر نسبت می دهیم. اما باید توجه داشته باشیم که عنصر کلر به شکل جامد و پودر یا قرص نیست.

 

ادامه مطلب

سود پرک

سود پرک یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در صنعت است. در واقع سود پرک همان سدیم هیدروکسید است که در سطح تجاری آن را کاستیک سودا نیز می نامند. فرمول شیمیایی سدیم هیدروکسید NaOH است. این ماده از ترکیب سدیم ، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. سود پرک یکی از مواد شیمیایی پرکاربرد در صنعت است.

ادامه مطلب

۶ مورد از خاص ترین کاربرد کلر در صنعت کدامند؟

کلر وقتی صحبت از کلر به میان می آید، کاربردهای اندکی از یک ماده پرکاربرد به ذهن خطور می کند. ماده ای با ویژگی های خاص که باعث شده به عناوین مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

البته با توجه به ساختار تشکیل دهنده کلر، کاربرد آن در قسمت های مختلف نیز متفاوت و با غلظت گوناگون است. در ادامه سعی می کنیم به برخی نکات در مورد هیپوکلریت کلسیم ایرانی و خارجی اشاره کنیم. آگاهی از این نکات به استفاده هرچه بهتر این ماده کمک خواهد کرد.

ادامه مطلب