۶ مورد از خاص ترین کاربرد کلر در صنعت کدامند؟

۶ مورد از خاص ترین کاربرد کلر در صنعت کدامند؟

کلر وقتی صحبت از کلر به میان می آید، کاربردهای اندکی از یک ماده پرکاربرد به ذهن خطور می کند. ماده ای با ویژگی های خاص که باعث شده به عناوین مختلفی مورد استفاده قرار گیرد.

۶ مورد از خاص ترین کاربرد کلر در صنعت

البته با توجه به ساختار تشکیل دهنده کلر، کاربرد آن در قسمت های مختلف نیز متفاوت و با غلظت گوناگون است. در ادامه سعی می کنیم به برخی نکات در مورد هیپوکلریت کلسیم ایرانی و خارجی اشاره کنیم. آگاهی از این نکات به استفاده هرچه بهتر این ماده کمک خواهد کرد

انتخاب کلر برای کاربردهای مختلف نیز با داشتن دانش نسبت به این ماده فزونی پیدا می کند.

ویژگی های ساختاری کلر

کلر یکی از موادی است که در طبیعت یافت می شود. این ماده عنصر شیمیایی با نماد Cl است و در حال استاندارد به صورت گاز Cl2 وجود دارد. کلر ماده ای سمی و خطرناک است که ممکن است اثرات بسیار بدی داشته باشد.

استنشاق گاز کلر باعث مسمومیت شدید و گاهی با مرگ همراه است. کلر در ترکیب با عناصر و ترکیب های مختلف، مواد مهمی را تشکیل می دهد که نمک طعام یکی از معروف ترین این مواد است.

برای تشکیل گاز Cl2 دو پیوند بسیار ضعیف بین دو اتم کلر ایجاد می شود که به شدت شکننده است. شکننده بودن این پیوند علت اصلی واکنش پذیری شدید Cl شناخته می شود. کلر با مواد مختلفی وارد واکنش شده و همانطور که گفته شد، مواد جدید با ساختارهای مهمی را تشکیل می دهد.

رنگ این گاز سبز و زرد رنگ است و بوی مشخصی دارد. نقطه جوش ۳۴- درجه سانتی گراد یکی دیگر از ویژگی های کلر است. این عنصر به همراه عناصر برم، ید، استاتین و فلور در گروه هالوژن ها قرار داشته و ویژگی های خاص این گروه را نیز با خود به همراه دارد.

از تاریخچه کلر چه می دانید؟

کلر چیست؟ کلر برای اولین بار در سال ۱۷۷۴ کشف شد. البته در این زمان اشتباها تصور شد که کلر یک عنصر نیست و ترکیبی از اکسیژن با عنصری ناشناخته است. تا سال ۱۸۱۰ این تصور حکم‌فرما بود و از این ماده به عنوان ماده ای ترکیب شده با اکسیژن نام برده می شد.

در سال ۱۸۱۰ دانشمندی به نام همفری دیوی با اصرار بر اینکه این ماده، نوعی عنصر مجزا از اکسیژن است، تحقیقات گسترده ای بر روی آن انجام داد. در نهایت با توجه به مشاهداتی که توسط این دانشمند انجام شده بود، نام کلر که در زبان یونانی به معنای رنگ قهوه ای است، بر روی این عنصر قرار داده شد.

با توجه به اینکه عنصر هیپوکلریت کلسیم ایرانی و خارجی یک ماده سمی است، در ابتدای کشف آن و در جنگ جهانی اول به عنوان یک ماده کشنده و شیمیایی مورد استفاده قرار گرفت. در آن زمان کسی فکر نمی کرد که این ماده کشنده زمانی برای گندزدایی از آب آشامیدنی به کار گرفته شود.

امروزه استفاده از کلر به شدت رشد پیدا کرده است. این ماده به صورت های مختلفی قابل برداشت از طبیعت بوده و امکان تولید آن به صورت شیمیایی فراهم است.

کاربردهای فراوان آن باعث شده تا تولیدکنندگان کلر به فکر راه هایی برای افزایش تولید و افزایش کیفیت این ماده شیمیایی باشند.

کاربرد کلر با توجه به اینکه کلر کاربردهای متعددی از خود نشان داده است، صنایع گوناگونی از آن استفاده می کنند. علاوه بر این کاربردهای عمومی این ماده محبوبیت آن را به ویژه برای ضدعفونی افزایش داده است.در واقع ویژگی های خاصی که در Cl وجود دارد، یکی از دلایل گسترش کاربردهای آن است.

در ادامه سعی می کنیم به برخی از مهمترین کاربردهایی که در صنعت برای استفاده از کلر وجود دارد اشاره کنیم.

البته کاربردهای خاص دیگر نیز برای این ماده ذکر می شود که به علت استفاده های محدودتر، در این مطلب به آن اشاره نشده است.

مهم ترین کاربردهای کلر

 

• گندزدایی آبیکی با کلر

از ویژگی های مهم کلر، خاصیت ضد عفونی کردن مواد مختلف است. به همین جهت کلر برای گندزدایی از آب مورد استفاده قرار گرفت. تحقیقات گسترده ای برای تصفیه آب با مواد مختلف صورت گرفت که کلر بهترین و سالم ترین گزینه به حساب می آمد.

ویژگی های این ماده کمک کرد تا توزیع آب در بستر لوله کشی بدون مشکلات خاص و بدون ایجاد آلودگی شکل بگیرد. علاوه بر استفاده از عنصر هفدهم جدول تناوبی برای گندزدایی و تصفیه آب آشامیدنی، استفاده از این ماده در گندزدایی از آب های صنعتی، دامداری و در برخی موارد کشاورزی نیز به کار گرفته شده است. هرچند کلر ماده ای گران قیمت محسوب می شود؛ اما ضدعفونی کردن آب در برخی مواقع ممکن است از بروز خسارت های بسیار زیاد احتمالی پیشگیری کند.

• ساخت سفید کننده از کلر

در ساخت سفید کننده ها نیز استفاده می شود. در مواد سفید کننده باید ماده ای به کار گرفته شود که بتواند در کنار پاک کنندگی، خاصیت ضد عفونی کننده را نیز به یک محصول سفید کننده ببخشد. عنصر کلر بهترین گزینه برای این کار شناخته شده است. امروزه در ساخت انواع مواد سفید کننده از این ماده به عنوان عاملی برای ضدعفونی استفاده می شود. کیفیت Cl به کار رفته در ساخت سفیدکننده، تاثیر مستقیمی بر میزان گندزدایی و ضدعفونی کردن این محصول دارد.

• میکروب کشی ذخائر آب + کلر

اهمیت ذخائر آب، کمتر از اهمیت آب جریان پیدا کرده در لوله کشی نیست. علاوه بر این، اصولا کارخانه جات صنعتی و مراتع کشاورزی از منابع بزرگ و کوچک برای تامین آب مورد نیاز استفاده می کنند. در حال حاضر حتی به مخازن کوچک نیز کلر اضافه می شود تا میکروب ها و باکتری های موجود از بین بروند و ایجاد آلودگی نکنند.

• تولید حشره کش ها

در ساخت و تولید حشره کش ها از کلر استفاده می شود. وجود هیپوکلریت کلسیم ایرانی و خارجی در تولید حشره کش، میزان مشخصی دارد که باید توسط تولید کننده رعایت شود.

• تولید دارو

شاید برایتان جالب باشد که در صنعت داروسازی نیز از این ماده سمی استفاده می شود! ماده ای که زمانی به عنوان یک ماده کشنده شناخته می شد، امروزه عاملی برای نجات جان انسان ها شده است.

• دیگر کاربردهای کلر

کاربردهای فراوان دیگری از تولید ضدعفونی کننده ها گرفته تا تولید رنگ و کاغذ و حلال و… وجود دارد. در هر کدام از این صنایع به نحوی و با استفاده از استانداردهایی از کلر استفاده می شود.

در تولید مواد غذایی مختلف نیز به عنوان یک ماده کاربردی به میزان تعیین شده توسط مراجع ذی صلاح از کلر استفاده می شود. تولید نمک خود از مهمترین این موارد است.

قیمت کلر به چه مواردی بستگی دارد؟

در هنگام خرید کلر باید دقت ویژه ای به کار ببندید. با توجه به اینکه قرار است از این ماده در چه صنعتی استفاده کنید، نوع و میزان غلظت آن متفاوت خواهد بود. در نتیجه بهتر است به صورت دقیق پروتکل های استفاده از عنصر Cl را در صنعتی که می خواهید از آن استفاده کنید مطالعه کرده و سپس اقدام به خرید کنید.

قیمت کلر نیز بسته به موارد بیان شده مثل کیفیت و غلظت متفاوت است. انتخاب یک فروشنده مطمئن می تواند خیال شما را از بابت قیمت کلر راحت کند.

بهتر است در مواجهه با قیمت هایی که به صورت مشکوکی پایین تر از حد معمول هستند، دقت بیشتری به کار ببندید. کیفیت کلر تولید شده و همچنین میزان غلظت، عواملی هستند که ممکن است به صورت نامحسوس بر روی قیمت تاثیرگذار باشند.

به ویژه کیفیت که به صورت مشخص قابل لمس نیست. در نتیجه سعی کنید حتما از فروشگاه های معتبر این ماده را تهیه کنید.

خرید اینترنتی کلر نیز می تواند یکی از گزینه های مناسب باشد. در خرید اینترنتی می توانید اطلاعات جامعی در مورد محصول مطالعه کنید. سپس در مقایسه سایت های معتبر فروشنده، بهترین قیمت و کیفیت را انتخاب نمایید. تنها نکته در خرید اینترنتی کلر این است که باید به معتبر بودن فروشنده توجه داشته باشید.

ارسال دیدگاه